Opublikowano: środa, 14, grudzień 2016 12:29

Semi kontakt, czy kulata

 

     Formuły kreuje potrzeba realizacji marzeń o walce ;). Czyli zmieniamy i stawiamy takie zasady, żeby przede wszystkim mieć satysfakcje. Formuła semi kontaktu jest konwencją full kontaktową. Wywodzi się z tradycji ostrza, czy polskiej tradycji pojedynków "do pierszej krwi". Naczelną ideą jest " trafić, nie będąc trafionym".

Semi kontakt w białej broni, wbrew niektórym opiniom jest bardzo realnym obrazkiem walki. Mocne i celne uderzenie w dłoń czy głowę ostrzem może mieć decydujący wpływ na wynik konfrontacji. Dlatego trening do tego rodzaju rywalizacji jest uznany za podstawowy i najważniejszy. Wszystko inne jest nadbudową na podstawie rozumienia zasad które rządzą takimi pojedynkami. Oczywiście do wszystkiego trzeba podejść z dystansem ;).

Kulata jest zabawą fajniejszą i bardziej widowiskową. Uczy zastosowania "kadena" i wymaga większej koordynacji. Zmusza do szybkich zmian w taktyce i dystansie, a nawet samej koncepcji. Niektórzy próbują walczyć identycznie jak w WEKAF tyle, że bez amez. NIestety się nie sprawdza. Poczucie dystansu decyduje o doborze technik. Jeżeli nie umiemy kontrolować i naprawiać dystansu, znaczy to, żę nie wyciągneliśmy wniosków z walk semi kontaktowych. Wolna od broni ręka może zadawać ciosy, wiązać uzbrojoną rękę oponenta, niekiedy warto poświęcić ją żeby ochronić głowę... Czasem lekki kask nie uchroni przed nokautem.

Można indywidualnie ustawić się na dowolne zasady.RULES     Kulata - walka bronią, dystansem,  możliwe użycie wolnej od broni ręki. Nie używamy pchnięć ze względów bezpieczeństwa. Utrata kija dwukrotnie dyskwalifikuje. Uderzenia można zadawać w każdą strefę i w każde miejsce ciała.

Tradycja ostrza (semi) - walka bronią, dystansem, po każdym trafieniu odejście. Sędziowie liczą pn. Głowa 3 pkt., korpus, nogi, ręce od łokcia w górę 2 pkt., ręce poniżej łokcia 1 pkt. Walka do 10 lub 15-tu pkt. Sędziowie liczą czyste i mocne trafienia.

Używamy rękawic hokejowych i kasków szermierczych. Czasem walczymy w formule stickboxingu, wtedy używamy cięższych kasków. Walczymy kijami ratanowymi i "softami" dość ciężkimi.